Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki
  1. Start
  2. Publikacje

Leksykon Spółdzielczości Socjalnej

Intencją Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu oraz Redaktora naukowego było stworzenie kolejnego wydania popularnego leksykonu, który łączyłby wcześniejszą użyteczność, przystępność i przejrzystość książki z aktualną wiedzą dotyczącą spółdzielczości socjalnej i pokrewnych jej zagadnień.

" Niniejsza książka stanowi drugie wydanie Leksykonu Spółdzielczości socjalnej autorstwa Cezarego Miżejewskiego, Małgorzaty Ołdak oraz Pawła Wąsiaka. Pierwotna wersja została wydana w 2010r. co w przypadku sektora ekonomii społecznej w ogóle i spółdzielczości socjalnej w szczególe, jest bardzo odległą datą. Od tego czasu nastąpiło wiele zmian w obszarze legislacyjnym, instytucjonalnym i organizacyjnym. wiele przepisów uległo dezaktualizacji. Wprowadzono znaczną liczbę nowych regulacji i istotnych zmian. Pojawiły się nowe dokumenty strategiczne. Zmieniono zasady i tryb wsparcia w ramach środków Unii Europejskiej. Wreszcie pojawiły się nowe typy podmiotów ekonomii społecznej oraz organizacje wspierające ten sektor. Obecnie funkcjonuje znacznie więcej spółdzielni socjalnych niż przed siedmiu laty. Wiele z nich wychodzi poza sferę socjalną (sferę pomocy społecznej), stając się dobrze prosperującymi przedsiębiorstwami społecznymi, wykorzystującymi często innowacyjne metody zarządzania i oferującymi konkurencyjne produkty i usługi. zmianie ulega także odbiór spółdzielni socjalnych w lokalnych środowiskach. Przełamywane są negatywne stereotypy. Coraz powszechniejsza jest otwarta i partnerska postawa samorządów oraz przedsiębiorców jako potencjalnych i realnych kooperantów spółdzielni. (...)"

fragm. Słowa wstępnego

Wojciech Goleński

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.