Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki
  1. Start
  2. Aktualności

SPOTKANIE SIECIUJĄCE PODMIOTY REINTEGRACYJNE

15-12-2017
Spotkanie w Nysie w dniach 14-15 Grudnia 2017r.

"Bądźmy dla drugich kromką chleba"Takie hasło widnieje oprawione w ramkę na ścianie jednego z pomieszczeń WTZ Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie, który mieści się przy ul. Grodkowskiej 26. Bądźmy kromką chleba, a nawet przepysznym piernikiem! Ale o tym za chwilę, wszystko po kolei.

Spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń, diagnozowanie obszarów oraz określenie zakresu wsparcia i potrzeb podmiotów reintegracyjnych naszego województwa. Rozpoczęło się od wizyty w Dziennym Domu Pobytu w Nysie, gdzie dyr. Joanna Wiech poprowadziła spotkanie, w trakcie którego przedstawiła specyfikę pracy jednostki. DDP funkcjonuje od ponad 30 lat i głownie zajmuje się osobami starszymi. Organizuje czas wolny i aktywizuje seniorów od Poniedziałku do Piątku w godz. 7.00 -16.00.

CIS czyli Centrum Integracji Społecznej w Nysie za sprawą charyzmatycznej Pani Kierownik Małgorzaty Turbiarz funkcjonuje nieprzerwanie od stycznia 2016r. Dzieją się tam rzeczy niezwykłe, zapału do pracy nie brak, choć Pani Małgosia przyznaje, że często rzuca się im kłody pod nogi. Osoby mające problemy z zatrudnieniem znajdują tutaj swoje miejsce i sumiennie (mniej lub bardziej) przygotowują się do tego, aby z pełnym zaangażowaniem i werwą wrócić na rynek pracy. Może nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest na Opolszczyźnie osób, które ze względu na swoją życiową sytuację nie są w stanie samodzielnie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych, co nierzadko prowadzi do ubóstwa i wykluczenia: społecznego, zawodowego i rodzinnego. Aby pomóc właśnie takim osobom Centrum Integracji Społecznej w ramach swojej działalności prowadzi (na razie) trzy warsztaty zawodowe: porządkowy i pielęgnacji zieleni, remontowo-budowlany oraz krawiectwo i rękodzielnictwo.

Wieś Koperniki jest położona na malowniczym stoku Przedgórza Paczkowskiego. Sołtys - Lilla Cwajna oprowadziła uczestników po siedzibie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Koperniki, w której to niegdyś mieszkali dziadowie Mikołaja Kopernika. Społeczność całkiem słusznie zaczerpnęła z tego dziedzictwa. Na warsztaty pieczenia pierników przyjeżdżają wycieczki z całego kraju. Koperniki nawiązały kontakty z Toruniem i Politechniką Opolską i korzystają z projektów unijnych, a najciekawsze jest to ,że wszystko to stanowi pracę społeczną mieszkańców i, jak podkreśla Pani Lilla Cwajna, czasem bywa to trudniejsze niż zwykle, jednak współpraca idzie w dobrym kierunku i oprócz wielu inwestycji zagospodarowania terenu - plac zabaw, park - przede wszystkim mogą cieszyć się certyfikowanym produktem regionalnym - "Pierniki prosto z Kopernik". Przepyszne, wyrabiane metodą tradycyjną ich przepis jest tajemną tajemnica znaną jedynie nielicznym i chociaż uczestnicy mogli przez moment podpatrzeć prace w kuchni, receptura nie została ujawniona.

W Niwnicy spotkała się z uczestnikami Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Niwnica Beata Szymczakowska oraz wieloletni członek stowarzyszenia Stanisław Czepiel - Radny Rady Miejskiej w Nysie. Opowiedzieli uczestnikom długą historię stowarzyszenia, debatując wszyscy wymieniali się doświadczeniami, problemami związanymi z  działalnością poszczególnych instytucji, ale była też dyskusja o sukcesach, których nie należy pomijać w finalnym rozrachunku. Honorowe wyróżnienie "Tryton Nyski" zostało przyznane Stowarzyszeniu za szczególne osiągnięcia w obszarze promocji kultury, sportu, edukacji, wśród dzieci i młodzieży.

W Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Caritas Diecezji Opolskiej Rejon Nysa odbywa się rehabilitacja 40 uczestników z wykorzystaniem indywidualnych metod pracy. Pozwala to na optymalizację działań terapeutycznych. W jaki sposób? Metod jest wiele i wszystkie sprawiają podopiecznym równie wiele frajdy - bo taki jest skutek "uboczny" terapii i jeśli znikają po tym boczki to na pewno ze śmiechu:) Muzykoterapia, choreoterapia, kinezyterapia, arteterapia i felinoterapia (tutaj terapeutą nie jest człowiek,a kot, który posiada ku temu najwyższe kwalifikacje - miękkie futerko i nieograniczoną cierpliwość) - to tylko część zajęć, które w skupieniu wykonują tu niepełnosprawni aby ćwiczyć podstawowe umiejętności, które zwykłym ludziom może nie sprawiają większych problemów. Niezwykli artyści - mniejsi i więksi - przebywają na terenie warsztatów do godzin popołudniowych i oprócz zajęć z terapeutami, opieki psychologicznej uczą się również codziennych czynności takich jak gotowanie i sprzątanie.

Świetlica Socjalna funkcjonuje przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Nysie od 2012r. Jest placówką wsparcia dziennego. Maksymalnie w zajęciach może uczestniczyć 30 dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. Funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 14.00 do 16.00,a w dni wolne od szkoły od 10.00 do 14.00. Oprócz kierownika i dwóch wychowawców w skład prowadzący świetlice wchodzą wolontariusze, którzy odgrywają tutaj dużą rolę. Pomagają dzieciom odrabiać zadania domowe, udzielają korepetycji, prowadzą nie tylko zajęcia edukacyjne ale i sportowe, plastyczne, arteterapeutyczne i wiele wiele innych. Wszystkie te zajęcia mają na celu nauczyć uczestników konstruktywnego spędzania czasu wolnego, rozwijać zainteresowania i podniesienie samooceny wychowanków. Świetlica współpracuje z wieloma instytucjami m.in. Fundacją Rozwoju Profilaktyki, Edukacji i Terapii Problemów Alkoholowych ETOH, Fundacja Plan B, Fundacja Pomocy Dzieciom "Bądź Dobroczyńcą", a także z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie.

Podczas spotkania z lokalnymi Podmiotami Reintegracyjnymi uczestnicy mieli okazję zapoznać się z doświadczeniem, sukcesami i problemami z jakimi czasem trzeba się zmierzyć w dążeniach do wspólnego celu, którym jest jak sama nazwa wskazuje - re INTEGRACJA, aktywizacja i powrót na rynek pracy tych jednostek, które mają z tym kłopoty z różnych przyczyn - nie zawsze od nich zależnych. Ponadto spotkanie sieciujące pozwoliło przedyskutować wiele znaków zapytania, wskazać drogę która prowadziłaby do dobrych rozwiązań, pomóc w podejmowaniu podobnych do tych odwiedzonych przedsięwzięć, jak również zapobiegać negatywnym skutkom źle podjętych decyzji.

Spotkanie sieciujące podmioty reintegracyjne odbyło się w ramach projektu "Wsparcie dla opolskiego modelu promocji, upowszechniania oraz rozwoju sektora ekonomii społecznej" współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2010, Oś Priorytetowa 8 Integracja Społeczna, Działanie 8.3 Wsparcie podmiotów ekonomii społecznej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.