Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki
  1. Start
  2. Aktualności

SPOTKANIE SIECIUJĄCE PES oraz NGO

09-03-2018
Spotkanie zrealizowano w ramach zadania 3 Spotkania sieciujące oraz działania informacyjne w gminach i powiatach projektu pn. „Wsparcie dla opolskiego modelu promocji, upowszechniania oraz rozwoju sektora ekonomii społecznej” współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 8 Integracja Społeczna, Działanie 8.3 Wsparcie podmiotów ekonomii społecznej.

9 marca 2018r. odbyło się w Zamku w Mosznej Spotkanie Sieciujące Podmioty Ekonomii społecznej oraz NGO (nie będące PES) województwa opolskiego.

Rozpoczęło się wystąpieniem Tomasza Kosmali - Prezesa Ogólnopolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (w skr. OCWIP) na temat wsparcia i promocji wolontariatu. Po prezentacji uczestnicy mieli okazję zadać pytania i poprosić o szersze wyjaśnienie kwestii, które do tej pory budziły wątpliwości m.in: jak wycenić prace wolontariusza? z kim podpisujemy umowy wolontariackie? czy wolontariusz musi być ubezpieczony? oraz wiele innych, które z pozoru tylko wydają się proste. Po tym wysłuchaliśmy Marty Szewerdy, która opowiadała o pracy i wolontariacie w Fundacji Dr. Clown. Marta jest Pełnomocnikiem fundacji dla Regionu Opolskiego. Wolontariusze fundacji Dr. clown działają w całej Polsce,a sama idea leczenia śmiechem jest znana na całym świecie. Na co dzień zwykli ludzie, wykonujący przeróżne zawody (młodzież, emeryci, barmani i kelnerzy, nauczyciele, urzędnicy, prawnicy,etc.) z momentem wejścia do szpitali, czy innych placówek, które wymagają takiego wsparcia, zmieniają się nie do poznania- kolorowe stroje, czerwone piłeczki zamiast nosa. Wywołują uśmiech nie tylko na twarzach najmłodszych, również starsze pokolenie chętnie spędza czas z Dr. Clownami. Po projekcji filmu dotyczącego działalność fundacji dr. Clown dla Regionu Opolskiego nastąpiła krótka przerwa, w trakcie której można było z Panią Pełnomocnik porozmawiać osobiście, poradzić się.

Kolejna część spotkania przewidywała podjęcie tematyki aktywności kobiet w III sektorze. Sybilla Fusiarz - Prezes Stowarzyszenia "Ambasada Sukcesu" oraz Anetta Salacka - Wiceprezes Klubu Jeździeckiego "Lewada" na nowo obudziły w żeńskiej części audytorium chęci do działania i pokazały jak najlepiej pozbyć się strachu przed zmianą i z podniesionym czołem wejść w otwarte często drzwi do kariery.

Na spotkaniu swoją działalność przedstawiło również Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego, o którym można przeczytać tutaj: http://www.opolskie.pl/forum-mlodziezy-wojewodztwa-opolskiego-mlodziezowe-opolskie/

Natomiast w zamkowej bibliotece swoje dzieło podpisywali Cezary Miżejewski i Wojciech Goleński - autorzy wydanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu Leksykonu Spółdzielczości Socjalnej . Wydanie II uzupełnione i poprawione. Cezary Miżejewski - spółdzielca Spółdzielni Socjalnej „Opoka” w Kluczach w województwie małopolskim, kieruje Ogólnopolskim Związkiem Rewizyjnym Spółdzielni Socjalnych. Współautor projektu Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej, nad którym rozpoczęła się obecnie dyskusja w środowiskach społecznych. W swojej prezentacji mówił o ekonomizacji podmiotów społecznych, nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych i co to oznacza, co się zmieniło. Wojciech Goleński - wieloletni pracownik Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu, prace biurową zamienił na pracę naukową i jako pracownik naukowy Uniwersytetu Opolskiego w stopniu Doktora wciąż zajmujący się Przedsiębiorczością i Ekonomią Społeczną, przedstawił pokrótce swoje najnowsze wydawnictwo. Drugie wydanie Leksykonu to 185 haseł, które zawierają aktualną wiedzę na temat różnych aspektów spółdzielczości socjalnej i pokrewnych jej zagadnień. To użyteczna i aktualna wiedza dla wszystkich, których interesuje temat Ekonomii Społecznej.

Spotkanie sieciujące Podmioty Ekonomii Społecznej oraz NGO (nie będące PES) miało na celu utworzenie regionalnej sieci kooperacji podmiotów ES z organizacjami pozarządowymi, budowanie powiązań, włączanie podmiotów ES w istniejące na poziomie regionalnym organizacje - co  z kolei, mamy nadzieję, zaowocuje stworzeniem swego rodzaju systemu wsparcia, a wspólne oddziaływanie z czasem przyczyni się do poprawy spójności działań ES na terenie województwa opolskiego.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.