III Spotkanie podmiotów reintegracyjnych
Głównym celem dwudniowego zjazdu reintegracyjnego było powołanie regionalnej sieci kooperacyjnej tych podmiotów, wymiana doświadczeń i informacji, a także wsparcie w osiąganiu standardów usług.
Pierwszego dnia uczestnicy w ramach dobrych praktyk odwiedzili Zakład Aktywności Zawodowej we Wrocławiu, który posiada dużą i świetnie wyposażoną kuchnię oraz salę restauracyjną. Kolejnym punktem na mapie ES Wrocławia była Spółdzielnia Socjalna PANATO, która zajmuje się szyciem personalizowanych produktów promocyjnych (torby, plecaki, gadżety). Spółdzielnia jest wysoko wyspecjalizowana, a tym co ją wyróżnia jest szeroka współpraca z podmiotami reintegracyjnymi i PES. Spółdzielnia współpracuje m.in. z opolską Spółdzielnią Socjalną UNIKO z Brzegu. W PANATO pojawił się również spółdzielca z Browaru Sabotaż, który opowiedział o działalności Spółdzielni Socjalnej Gęstwa.
Ostatnim punktem wizyty była Stara Piekarnia – Kawiarnia & Pracownia artystyczna na Psim Polu. Lokal ten prowadzony jest w formie przedsiębiorstwa społecznego przez Fundację Opieka i Troska, która zajmuje się osobami po załamaniach psychicznych.
Drugiego dnia uczestnicy przekazali swe spostrzeżenia i odczucia nt. szykowanych zmian ustawowych. W spotkaniu brali udział głównie pracownicy Centrów Integracji Społecznej i Klubów Integracji Społecznej , stąd zwrócono szczególna uwagę na kwestie rękodzieła, szycia, warsztatów artystycznych i możliwości sprzedaży tych produktów i usług.
Uczestnicy dyskutowali m.in. nt. różnic w funkcjonowaniu CIS, KIS i CIS samorządowych i pozarządowych, które wymagałyby ujednolicenia.
W części praktycznej warsztaty nt. praktycznego budowania sieci podmiotów reintegracyjnych przeprowadziła Pani Anna Jurczyk-Miżejewska ze Spółdzielni Socjalnej Perunica.