Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki
02-09-2017
II Opolskie Targi Ekonomii Społecznej w Głuchołazach

W dniu 2 września 2017 r. odbyły się w Głuchołazach II Opolskie Targi Ekonomii Społecznej (OTES) pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego, których organizatorem był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w partnerstwie z Urzędem Miejskim w Głuchołazach.

            II OTES rozpoczęły się seminarium w Centrum Kultury w Głuchołazach pn. „Kształtowanie wizerunku podmiotów ekonomii społecznej w przestrzeni publicznej”, które poprowadzili kolejno
dr Anna Adamus-Matuszyńska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Majka Lipiak z Agencji Marketingowej „Leżę i Pracuję”, Iwona Caputa z Black Cat Company Iwona Caputa oraz Wojciech Goleński z Uniwersytetu Opolskiego. W seminarium uczestniczyli zarówno przedstawiciele instytucji publicznych jak i same podmioty ekonomii społecznej.

            Targi otworzył Pan Roman Sambor Z-ca Burmistrza Głuchołaz, Pani Agnieszka Gabruk Zastępca Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu, Pani Barbara Kamińska Dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego Województwa Opolskiego oraz Pan Roman Ciasnocha Kierownik Centrum Promocji i Rozwoju Ekonomii Społecznej w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Opolu.

            Celem targów było przybliżenie społeczeństwu, czym jest ekonomia społeczna, jakie podmioty ekonomii społecznej funkcjonują na terenie Opolszczyzny, jaka jest ich rola i oferta. Uczestnicy II OTES mogli dowiedzieć się na stoiskach Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej subregionu północnego oraz południowego województwa opolskiego jak założyć spółdzielnię socjalną lub stowarzyszenie i skąd pozyskać pieniądze na ten cel.

            Sami wystawcy zaś mogli wymienić doświadczenia i porozmawiać o tematach wspólnych dla swoich działalności w obszarze Ekonomii Społecznej. W Głuchołazach swoje produkty i usługi zaprezentowali : Spółdzielnia Socjalna Usługowo-Handlowo-Produkcyjna "Opole", Centrum Integracji Społecznej w Nysie,  Warsztat Terapii Zajęciowej w Nysie przy Caritas Diecezji Opolskiej, Centrum Integracji Społecznej CISPOL w Polanowicach, Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci
z Porażeniem Mózgowym, PROFES Spółdzielnia Socjalna, Spółdzielnia MIÓD I WINO, Stowarzyszenie Animacji Lokalnej "ARKONA",  Spółdzielnia Socjalna PERUNICA, Prudnicka Spółdzielnia Socjalna "Domowe Smaki", Zakład Aktywności Zawodowej im. Jana Pawła II, Biuro Stowarzyszenia Aglomeracja Opolska, Spółdzielnia Socjalna "PARASOL", Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna OGNIWO, Stowarzyszenie Miejski Klub Sportowy SUPLES, Spółdzielnia Socjalna "Poza Czasem", Spółdzielnia Socjalna "Pszczółka", Spółdzielnia Socjalna "Pilszczanka", Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy i Rozwoju Wsi "Sami sobie".

            Przez cały czas trwania II Opolskich Targów Ekonomii na Placu przy ul. Moniuszki  uczestnicy mogli korzystać z wielu ciekawych atrakcji tj. warsztaty artystyczne, poligraficzne, warsztaty kulinarne - dekorowania babeczek, lepienia pierogów czy zwijania tradycyjnych dla regionu gołąbków z kaszy gryczanej. Warsztaty kulinarne połączone były z degustacją, a całe wydarzenie uwieńczyły występy artystyczne: podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nysie, zespołu Zazik ( ZAZ Branice), lokalnych zespołów z Głuchołaz i okolic oraz gwiazd wieczoru - zespołu Horyzont i zespołu LOMBARD.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.