Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki
Warsztat Terapii Zajęciowej (WTZ)

Warsztaty Terapii Zajęciowej są to placówki, posiadające odrębność organizacyjną i finansową, których celem jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym uczestnictwa w rehabilitacji w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Uczestnikami warsztatów mogą być osoby niepełnosprawne z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, które ukończyły 16 rok życia. Podmioty te prowadzą:
• rehabilitację zawodową, która ma na celu ułatwienie uczestnikowi warsztatów uzyskanie i utrzymanie odpowiedniego zatrudnienia oraz awansu zawodowego przez umożliwienie korzystania z poradnictwa zawodowego, szkoleń zawodowych oraz pośrednictwa pracy,
• rehabilitację społeczną, która ma na celu umożliwienie osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w życiu społecznym.
Zajęcia terapeutyczne realizuje się na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji, w którym określa się formy rehabilitacji, jej zakres, metody i sposoby nauki czynności potrzebnych w codziennym życiu. WTZ mają przede wszystkim poprawić zaradności i sprawność psychofizyczną uczestnika oraz przygotować go do samodzielnej egzystencji w społeczeństwie. Działalność warsztatów ma charakter niezarobkowy. Ewentualny dochód uzyskany ze sprzedaży produktów wykonanych przez uczestników warsztatów w trakcie prowadzonych zajęć rehabilitacyjnych i terapii przeznacza się na pokrycie kosztów związanych z integracją społeczną uczestników. Uczestnictwo w WTZ ma wspomagać proces rehabilitacji poprzez rozwijanie umiejętności codziennego funkcjonowania, zaradności osobistej, sprawności psychofizycznej oraz kompetencji zawodowych. Warsztaty mogą być organizowane przez fundacje, stowarzyszenia, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty. Działają na podstawie Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.


ŹRÓDŁO: Wojciech Goleński, Cezary Miżejewski, Małgorzata Ołdak, Paweł Wąsiak. Leksykon Spółdzielczości Socjalnej. Wydanie II poprawione i uzupełnione. Opole, 2017r.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.