Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki
  1. Start
  2. ABC Ekonomii Społecznej

WYKLUCZENIE SPOŁECZNE

Wykluczenie społeczne (ekskluzja społeczna) traktowane jest jako jedno z głównych zagrożeń społecznych.

Przez wykluczenie społeczne rozumie się:
• Negatywny proces. Oznacza to wyjście poza mechanizm alokowania zasobów i dotyczy relacji władzy, podmiotowości, kultury i społecznej tożsamości.
• Może być ono traktowane również jako subiektywna lub obiektywna cecha życia ludzi, wyrażająca się np. poczuciem niższości lub odpowiednio materialną deprywacją.
• Może być traktowane jako opis indywidualnego upośledzenia i wyraża się zarówno niskim poziomem dobrobytu (upośledzenie ekonomiczne – bieda), jak i niezdolnością do skutecznego uczestnictwa w życiu społecznym poprzez pracę, dostęp do uprawnień, do prawnych instrumentów zabezpieczenia roszczeń (upośledzenie społeczno-polityczne);
• Może być ono także traktowane jako atrybut społeczeństw i wyrażać się stosunkami społecznymi, w których jednostkom i grupom odmawia się dostępu do dóbr, usług, aktywności i zasobów, będących warunkami obywatelskiego uczestnictwa.
Wykluczenie społeczne (ekskluzja społeczna) traktowane jest jako jedno z głównych zagrożeń społecznych, w stosunku do których formułowane są postulaty ich ograniczenia lub eliminacji. Stanowi ono przeciwwagę dla zjawiska partycypacji (zob.) i inkluzji społecznej (włączenia) głównego czynnika rozwoju i trwania społeczeństwa obywatelskiego (zob.).
Osoba wykluczona znajduje się na marginesie życia społecznego. Jej sieć relacji jest mocno ograniczona. Wykluczenie może być związane ze sferą polityczną, kulturową, rasową oraz materialną. Wykluczaniu danej osoby towarzyszą zazwyczaj inne problemy społeczne jak bezrobocie, uzależnienia, przestępczość, których długotrwałe oddziaływanie utrudnia zidentyfikowanie przyczyny i odróżnienia ich od skutków. Wykluczenie społeczne staje się więc kumulacją wielu niekorzystnych czynników. Należy przy tym zaznaczyć, że jedna z przyczyn wykluczenia np.: bieda, może pogłębić zjawisko wykluczenia w innych wymiarach egzystencji jednostki, np. poprzez alkoholizm, przestępczość czy prostytucję.


ŹRÓDŁO: Wojciech Goleński, Cezary Miżejewski, Małgorzata Ołdak, Paweł Wąsiak. Leksykon Spółdzielczości Socjalnej. Wydanie II poprawione i uzupełnione. Opole, 2017r.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.