KIS
Jedna z instytucji zatrudnienia socjalnego utworzona na mocy ustawy o zatrudnieniu socjalnym stworzona dla reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Są to jednostki, których celem jest udzielenie pomocy osobom indywidualnym oraz ich rodzinom w odbudowywaniu i podtrzymywaniu umiejętności uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej, w powrocie do pełnienia ról społecznych oraz w podniesieniu kwalifikacji zawodowych, jako wartości na rynku pracy. Podmioty tego typu działają na rzecz (re)integracji osób o podobnych trudnościach i problemach życiowych. Działalność klubów ma wspierać samoorganizację osób, podejmowanie przez nich wspólnych inicjatyw i przedsięwzięć w zakresie aktywizacji zawodowej, w tym zmierzających do tworzenia własnych miejsc pracy (np. w spółdzielniach socjalnych). W KIS prowadzone są działania:
• mające na celu pomoc w znalezieniu pracy bez względu na czas i wymiar jej wykonywania oraz formę zatrudnienia,
• przygotowujące do podjęcia zatrudnienia, umożliwiające uczestnictwo w pracach społecznie użytecznych, robotach publicznych,
• zapewniające poradnictwo prawne, w tym w zakresie zatrudnienia, spraw mieszkaniowych i socjalnych47.
46 Klub może zostać utworzony przez gminę lub organizację pozarządową, prowadzącą reintegrację zawodową i społeczną dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Uczestnictwo w KIS jest dobrowolne, jednak jego warunkiem jest realizacja kontraktu socjalnego, zgodnie z zapisami ustawy o pomocy społecznej.
ŹRÓDŁO: Wojciech Goleński, Cezary Miżejewski, Małgorzata Ołdak, Paweł Wąsiak. Leksykon Spółdzielczości Socjalnej. Wydanie II poprawione i uzupełnione. Opole, 2017r.