Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki
Klub integracji społecznej (KIS)

Jedna z instytucji zatrudnienia socjalnego utworzona na mocy ustawy o zatrudnieniu socjalnym stworzona dla reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Są to jednostki, których celem jest udzielenie pomocy osobom indywidualnym oraz ich rodzinom w odbudowywaniu i podtrzymywaniu umiejętności uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej, w powrocie do pełnienia ról społecznych oraz w podniesieniu kwalifikacji zawodowych, jako wartości na rynku pracy. Podmioty tego typu działają na rzecz (re)integracji osób o podobnych trudnościach i problemach życiowych. Działalność klubów ma wspierać samoorganizację osób, podejmowanie przez nich wspólnych inicjatyw i przedsięwzięć w zakresie aktywizacji zawodowej, w tym zmierzających do tworzenia własnych miejsc pracy (np. w spółdzielniach socjalnych). W KIS prowadzone są działania:
• mające na celu pomoc w znalezieniu pracy bez względu na czas i wymiar jej wykonywania oraz formę zatrudnienia,
• przygotowujące do podjęcia zatrudnienia, umożliwiające uczestnictwo w pracach społecznie użytecznych, robotach publicznych,
• zapewniające poradnictwo prawne, w tym w zakresie zatrudnienia, spraw mieszkaniowych i socjalnych47.
46 Klub może zostać utworzony przez gminę lub organizację pozarządową, prowadzącą reintegrację zawodową i społeczną dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Uczestnictwo w KIS jest dobrowolne, jednak jego warunkiem jest realizacja kontraktu socjalnego, zgodnie z zapisami ustawy o pomocy społecznej.


ŹRÓDŁO: Wojciech Goleński, Cezary Miżejewski, Małgorzata Ołdak, Paweł Wąsiak. Leksykon Spółdzielczości Socjalnej. Wydanie II poprawione i uzupełnione. Opole, 2017r.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.