Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki
Ekonomia Społeczna. Inne nazwy: gospodarka społeczna, ekonomia solidarności, ekonomia solidarna, ES.

To ogólna nazwa inicjatyw które wykorzystując instrumenty gospodarcze dążą do realizacji celu społecznego. W najszerszym ujęciu ekonomia społeczna to każde zjawisko ekonomiczne, które ma wymiar społeczny i każde zjawisko społeczne, które ma wymiar gospodarczy. ES można zdefiniować jako sferę aktywności obywatelskiej, która poprzez działalność ekonomiczną i działalność pożytku publicznego służy realizacji misji społecznej, która może dotyczyć: integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, tworzeniu miejsc pracy, świadczeniu usług społecznie użytecznych oraz rozwoju lokalnego. Nie istnieje pełna zgodność, czy ekonomia społeczna jest elementem trzeciego sektora, czy też niezależnym sektorem – odrębnym od rynkowego, publicznego i obywatelskiego. Odmienne stanowiska w tej materii wynikają z faktu, że gospodarka społeczna i jej rozwój postrzegane są w odniesieniu do obszaru działań sektora publicznego, organizacji non-profit i woluntaryzmu, filantropii oraz dobroczynności, ale także jako przejaw działań biznesowych.


ŹRÓDŁO: Wojciech Goleński, Cezary Miżejewski, Małgorzata Ołdak, Paweł Wąsiak. Leksykon Spółdzielczości Socjalnej. Wydanie II poprawione i uzupełnione. Opole, 2017r.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.